Blog

Warto wiedzieć

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Każda rodzina stara się bardzo solidnie przygotować na nadejście nowego członka. Wkrótce niemalże cały świat stanie na głowie, a potem będzie w bardzo dużym stopniu podporządkowany pod rytm opieki nad niemowlęciem. Najważniejsze jest oczywiście przygotowanie mentalne, ale wszak nie sposób ominąć kompletowania wyprawki dla noworodka, czy urządzenia pokoju dziecięcego. Szczególnie organizacja bezpiecznego, przytulnego i ergonomicznego kącika dla dziecka może sprawić nieco trudności w związku z wyborem ostatecznej koncepcji, gdyż pomysłów i inspiracji jest naprawdę bez liku. Jeśli jednak uwzględni się wytyczne wskazywane przez architektów oraz wskazówki wypracowane przez innych rodziców z pewnością urządzenie pokoju maluszka okaże się łatwym i przyjemnym zadaniem.

Pokój dla niemowlęcia – funkcjonalny kącik

Pokój dla małego dziecka musi przede wszystkim być tak urządzony, aby sprzyjał wygodnej i bezproblemowej pielęgnacji i opiece nad maluszkiem. Warto jednak pomyśleć o tym, że dziecko bardzo szybko rośnie, dlatego na samym początku już rozplanuj w taki sposób przestrzeń, aby zmieniając jedynie główne elementy, zachować komfortową funkcjonalność. Nie da się jednak pominąć faktu, że przez co najmniej najbliższy rok życie rodziny będzie się skupiało wokół przewijania, karmienia i usypiania niemowlęcia. Dlatego te trzy czynności powinny być potraktowane jako priorytetowe w doborze elementów aranżacji. Co zatem należy uwzględnić?

  • wygodny dostęp do łóżeczka, przewijaka, komody i fotela dla mamy;
  • ustawienie łóżeczka i przewijaka z dala od miejsc, w których dziecko może być narażone na zimne lub gorące powietrze ( czyli w oddaleniu od okna, grzejników, klimatyzacji);
  • zachowanie bliskiej odległości między przewijakiem, a miejscem przechowywania ubranek i środków pielęgnacyjnych;
  • organizacja miejsca do karmienia, fotel lub kanapa, na której mama może wygodnie karmić piersią;
  • zadbanie o możliwość regulacji światła, np. natężone, wykorzystywane przy pielęgnacji, lub przyciemnione dla wyciszenia lub karmienia;
  • utrzymanie estetyki zgodnej z zaleceniami psychologów i psychiatrów dziecięcych, czyli jasnej, pastelowej, kolorystyki, estetycznego porządku oraz przedmiotów nie działających drażniąco na zmysły.

Należy zdecydowanie unikać przekonania, że malutkie dziecko nie potrzebuje zbyt wiele przestrzeni i dbałości o estetykę wnętrza. To błąd, który może niestety mieć niefortunne konsekwencje dla kształtowania psychiki malutkiego człowieka. Wszyscy potrzebujemy swobody, przestrzeni własnego kąta i otoczenia, w którym będziemy czuli się po prostu dobrze. Miejsce, w którym spędzamy wiele czasu ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Nie dotyczy to jedynie samego głównego lokatora pokoju dziecięcego. Przecież przez najbliższe parę lat również rodzice będą stałymi bywalcami tego pomieszczenia. Ważne jest, aby na przykład mama, która wiele godzin spędza  na karmieniu niemowlaka, czy tata, który w wielu przypadkach jest specem od pielęgnacji i kąpieli czuli się w pokoju dziecka swobodnie i przyjemnie.

Pokój dla niemowlęcia – ważna strefa przewijania

Sprawna opieka nad niemowlęciem musi uwzględniać higieniczne i kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne. Oczywiście podstawową kwestią jest przewijanie maluszka, to czynność, którą rodzice wykonują nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby. Strefa przewijania zatem musi być tak urządzona, aby czynności przebiegały w komfortowych i przede wszystkim higienicznych warunkach. Warto zaopatrzyć się w duży przewijak, który należy umieścić na wygodnej dla opiekunów wysokości. W zasięgu ręki powinny znajdować się środki do mycia i pielęgnacji skóry noworodka, pieluchy na zmianę, czyste ubranka oraz kosz na zużyte pieluchy. Wybór odpowiedniego pojemnika na pieluchy ma również istotne znaczenie. Opieka nad noworodkiem wymaga nieustannej uwagi, opiekun nie może zostawić dziecka na przewijaku, ręce musi mieć swobodne. Wysoka dbałość o higienę jest tu również priorytetem. Kosz na zużyte pieluchy z wydajnym wielostopniowym systemem szczelności oraz łatwą obsługą bez konieczności użycia rąk jest niezbędnym narzędziem wspomagającym przewijanie dziecka. Dlatego warto wybierać taki kosz na pieluchy, który w ocenach  rodziców jest bezkonkurencyjny. Kosz na pieluchy Korbell zyskał szczególnie wysokie uznanie ze względu na wiele walorów. Jest nie tylko super szczelny i praktyczny, ale także cechuje niezwykle estetyczny wygląd. W zależności od potrzeb można wybrać dowolną pojemność kosza na pieluchy – Korbell Mini, Korbell Standard lub Korbell Plus. Dodatkowo funkcjonalne kosze na pieluchy Korbell występują w wielu subtelnych i pięknych kolorach, dzięki czemu każdy rodzic aranżując pokój niemowlaka może dopasować kosz na pieluchy do estetyki wnętrza.

Pokój dla niemowlaka – wnętrze przyjazne dla małego człowieka

Estetyka wystroju pokoju dla niemowlaka ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju psychicznego. Subtelne, nienachalne barwy, wyeliminowanie drażniących bodźców oraz spójność i harmonia to ważne cechy. Zadbaj o to, aby każdy element aranżacji współgrał ze sobą i spełniał swoją właściwą funkcję. Wszak bezpieczny pokój dla dziecka to nie tylko takie miejsce, które jest pozbawione ostrych krawędzi, czy wystających kabli. To przestrzeń, w której dziecko ma rozwijać się w zdrowiu i radości.

Image