Blog

Warto wiedzieć

Jak zadbać o higienę podczas zmiany pieluchy?

Jak zadbać o higienę podczas zmiany pieluchy?

Przewijanie jest jedną z najważniejszych czynności związanych z pielęgnacją niemowląt. Zmiana pieluchy jednak dotyczy również niektórych osób z niepełnosprawnościami, seniorów lub obłożnie chorych. Czynność tą oprócz oczywistego celu łączy również szczególna dbałość o zachowanie higieny. Warto jednak podkreślić, że higieniczne przewijanie nie polega tylko na częstej zmianie pieluchy, ale dotyczy także stworzeniu szeregu właściwych warunków, które sprzyjają ochronie zdrowia zarówno osoby, której czynność dotyczy, jak i jej opiekuna. Jak zadbać zatem o higienę podczas przewijania? Jak się do tej czynności przygotować? Jak prawidłowo zmienić pieluszkę? Oto kilka podstawowych porad dotyczących higienicznego przewijania.

Higieniczne przewijanie – czynność błaha z pozoru.

W opiece nad osobami, które w ograniczony sposób kontrolują czynności fizjologiczne zmiana pieluchy stanowi jeden z głównych wyznaczników właściwej pielęgnacji. Na najczęściej pojawiające się pytanie opiekunów ”jak często zmieniać pieluszkę”? jest tylko jedna odpowiedź – przewijać wtedy, kiedy trzeba. Zmienia się pieluchę po każdym stolcu i przemoczeniu. Absolutnie niedopuszczalne jest narażanie naskórka na dłuższy kontakt z drażniącymi i szkodliwymi składnikami pochodzącymi z biomasy. W związku właśnie z tym, że wysoka częstotliwość przewijania uznawana jest za uciążliwą, niektórzy opiekunowie chętniej skupiają się na zapewnieniach producentów pieluch o wyjątkowej chłonności ich produktów, niż na faktach dotyczących właściwej pielęgnacji. Ale narażenie skóry na kontakt z wilgocią i drażniącymi składnikami kału i moczu jest w oczywisty sposób zgubne i niszczące dla zdrowia. Prowadzi do odparzenia, uszkodzeń naskórka i zakażenia bakteriologicznego. Dlatego też z bardzo dużą rezerwą należy podejść do zapewnień o możliwości pozostawienia na dłużej zawilgoconej pieluchy. Każdą zanieczyszczoną pieluszkę należy jak najszybciej zmienić. Warto także sobie uzmysłowić, że przewijanie dotyczy zawsze osób, których skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na powstawanie zmian patologicznych. Osoby z niską odpornością lub chore powinny być zatem pielęgnowane z wyjątkową dbałością.

Higieniczne przewijanie – dobór właściwych akcesoriów

Przygotowanie stanowiska do przewijania oraz dobór właściwych akcesoriów warunkuje zachowanie higieny podczas zmiany pieluchy. Przede wszystkim należy zadbać o miejsce, gdzie będzie można bezpiecznie i wygodnie ułożyć dziecko lub osobę starszą. Opiekun powinien mieć spore pole manewru, tak, aby nie przebywał stale w pozycji przykurczonej lub nachylonej. Ma to dość istotne znaczenie w wielu aspektach. W przypadku dziecka, przewijak ustawia się na wysokości bioder. Rodzic wówczas może zachować cały czas bliski kontakt z dzieckiem, ma możliwość podjęcia błyskawicznej reakcji w przypadku ruchliwego maluszka. Pomieszczenie, którym stoi przewijak musi być dość ciepłe, tak, aby podczas czynności pielęgnacyjnych zapewnione były przyjemne warunki termiczne. Podobne wymagania dotyczą miejsca, w którym przewija się osoby starsze lub chore. Warto w tym przypadku również zadbać o spokojną atmosferę oraz intymność. Przewijanie chorych jest czynnością znacznie trudniejszą, wymagającą szczególnej delikatności i wyrozumiałości. Jeśli osoba nie leży na specjalistycznym łóżku medycznym, czynność przewijania wykonuje się na zwykłym łóżku przekładając chorego delikatnie na bok i  wsuwając podkład higieniczny. Bez względu na to, kogo dotyczy czynność przewijania wszelkie akcesoria powinny być starannie dobrane i przygotowane tuż po ręką opiekuna. Do takich niezbędnych przedmiotów przydatnych w trakcie zmiany pieluchy należą:

  • czyste pieluchy,
  • ręczniczki papierowe, wilgotne ściereczki,
  • miska z ciepłą wodą,
  • kosmetyki pielęgnacyjne;
  • czysta piżama, odzież na zmianę,
  • płyn do dezynfekcji rąk,
  • kosz na zużyte pieluszki.

Należy szczególnie zwrócić uwagę na jakość i skład używanych materiałów i produktów do pielęgnacji. Wrażliwa skóra może reagować odczynem alergicznym na niektóre składniki np. barwniki lub konserwanty zawarte w pieluszkach, chusteczkach pielęgnacyjnych lub kosmetykach. Podrażniona skóra jest bardziej podatna na zakażenie lub przerwanie ciągłości naskórka. Dlatego podczas zmiany pieluchy należy bardzo dokładnie obserwować stan skóry, która zwykle jest w stałym kontakcie z pieluszką lub kosmetykami.

Higiena rąk podczas przewijania

Przed przystąpieniem do czynności związanych ze zmianą pieluchy należy umyć dokładnie ręce wodą z mydłem. Opiekun powinien mieć jak najmniejszy kontakt z nieczystościami. W placówkach opiekuńczych lub na oddziałach szpitalnych używa się rękawiczek jednorazowych. Przydatnym akcesorium stanowi także bezdotykowy dyspenser środka dezynfekcyjnego lub myjącego. Podobnie bardzo pomocny okazuje się kosz na zużyte pieluchy. System koszy Korbell uwzględnia nie tylko komfort i wygodę użytkowania, ale także wyjątkową szczelność i izolację przykrych zapachów i bakterii. Istotną cechą koszy na zużyte pieluszki Korbell jest zastosowanie mechanizmu umożliwiającego wyrzucenie zanieczyszczonej pieluchy bez użycia rąk. Na dole kosza znajduje się specjalny pedał uruchamiany nogą, opiekun zatem nie dotyka rękami pokrywy kosza. Kosze Korbell ze względu na swoją wartość użytkową oraz różnorodną pojemność są dedykowane zarówno do użytku indywidualnego w prywatnych domach, jak i w dużych placówkach opiekuńczych i medycznych. Estetyczny wygląd i funkcjonalność sprawia, ze kosze Korbell wpasowują się w każde pomieszczenie i odpowiadają na wszystkie potrzeby użytkowników.

Image