Blog

Warto wiedzieć

Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Kilka słów o tym, co kupić dla noworodka

Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Kilka słów o tym, co kupić dla noworodka

Jednym z pierwszych zakupów z wyprawki dla noworodka są pieluszki. Obecnie większość rodziców decyduje się na pieluchy jednorazowe, popularnie zwane pampersami. Ich głównym zadaniem jest wsparcie w utrzymaniu higieny oraz izolowanie wilgoci i zabrudzeń przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkowania. W Polsce pieluszki pojawiły się w latach 60-tych ubiegłego wieku i wraz ze wzrostem ich dostępności równolegle zyskiwały coraz większą popularność. Obecnie na rynku funkcjonuje ogromna ilość producentów pieluch jednorazowych, nic dziwnego, że dla wielu rodziców wybór właściwych pieluszek jest bardzo trudny. Decyzja bowiem nie dotyczy jedynie rozmiaru pampersów, ale przede wszystkim ich jakości i właściwości. Jakie pieluchy zatem wybrać dla noworodka? Co kupić, aby dobrze zatroszczyć się o higienę i zdrowie maluszka, a jednocześnie zadbać o sprawne i bezproblemowe przewijanie noworodka?

Pieluszka jednorazowa – produkt higieniczny do zadań specjalnych

Pieluchy jednorazowe początkowo powstawały z myślą o zmniejszeniu częstotliwości przewijania niemowlęcia. Pierwsze pieluszki wyprodukowała szwedzka firma papiernicza w 1944 r. To były obszerne majtki z frotty wypełnione wewnątrz celulozą i gazą. Prototypy polskich pieluch były jedynie kawałkiem chłonnej ligniny. Łatwo się domyśleć, że absolutnie nie spełniały swojej roli jako zabezpieczenie przed zabrudzeniem, czy wilgocią. Zarówno celuloza, jak i lignina pod wpływem wilgoci stawały się twarde i podrażniały delikatną skórę dziecka. Producenci jednak nie ustawali w poszukiwaniach najbardziej optymalnych rozwiązań. Dzięki temu dziś standardowa pieluszka jednorazowa ma strukturę warstwową, jej zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie ubrania przed zabrudzeniem, czy przemoknięciem, ale także izolowanie wilgoci z dala od skóry dziecka. Budowa standardowych pieluch jednorazowych najpopularniejszych marek w dużej mierze opiera się na włókninie poliestrowej wypełnionej pulpą celulozową z dodatkiem kilku tworzyw z grupy polimerów, barwników, środków zapachowych, folii i plastiku. Dokładny skład i proporcje poszczególnych składników niestety w ramach prawa są strzeżone tajemnicą handlową. Jednakże wiadomo, że włóknina poliestrowa ma za zadanie izolować wilgoć do wewnątrz pieluszki, a celuloza ją absorbować. Aby pielucha była wygodna w użytkowaniu została wyposażona w  specjalne gumeczki i rzepy ułatwiające idealne dopasowanie do ciała dziecka.

Odpowiednia pieluszka jednorazowa dla noworodka

Ogromny asortyment pieluszek jednorazowych może przyprawić o zawrót głowy. Nie mniej jednak bardzo delikatna i wrażliwa skóra noworodka ma specjalne potrzeby, które należy bezwzględnie wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy producent uzyskał odpowiednie certyfikaty i spełnił wymagane normy dopuszczające produkt do kontaktu z małym dzieckiem. Przy zakupie pieluszek dla noworodka zdecydowanie kierujmy się dbałością o zdrowie dziecka, a nie o kwestie oszczędności. Kupując tanie pieluszki bez oznaczeń i opinii innych użytkowników ryzykuje się niestety odparzeniem lub reakcją alergiczną maluszka. Jak zatem kupić pieluszki jednorazowe dla noworodka? Na podstawie wagi maleństwa, nawet tej szacunkowej w ostatniego usg przed porodem, określić potrzebny rozmiar pieluszki (1, 2, lub specjalnie dedykowana dla wcześniaków), a następnie zdecydować się na producenta i wybrać małe opakowanie. Reakcje skórne również u noworodków są kwestią indywidualną. Najważniejsza tak naprawdę jest obserwacja. Ci rodzice, którzy nie mają zaufania do popularnych pieluszek jednorazowych, mogą zdecydować się na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Od wielu lat biodegradowalne pieluszki stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę, z pominięciem jednak kwestii finansowych. Ceny pieluch jednorazowych wykonanych z bawełny, bambusa, czy skrobi kukurydzianej są wyższe od standardowych pampersów. Warto także wspomnieć, że ekologiczna pieluszka jednorazowa również w kilku lub kilkunastu procentach składu posiada substancje sztuczne, w tym także polimery. Nie mniej jednak stanowi opcję bardziej ekologiczną i w części biodegradowalną. Z uwagi na naturalny skład zdecydowanie w mniejszym stopniu podrażnia, czy uczula wrażliwą skórę maluszka.

Jak zmieniać pieluszkę jednorazową? Kosze na zużyte pieluszki

Pieluszki jednorazowe to obecnie jednak najbardziej chłonna i anatomiczna opcja. Mimo to jednak noworodek wymaga bardzo częstego przewijania. Średnio maluszek zużywa od 8 do 12 pieluszek na dobę. Należy zmienić pieluszkę tuż przed karmieniem i nie przetrzymywać dziecka w pampersie  dłużej niż dwie godziny. Maluszek nie kontroluje czynności fizjologicznych, jego organizm bardzo intensywnie i szybko przetwarza pokarm. Nawet najbardziej chłonna pieluszka nie zapewni stuprocentowego komfortu. A wrażliwa skóra dziecka powinna także mieć duży kontakt ze świeżym powietrzem. Można jednak zadbać o to, aby częste zmiany pieluszki noworodka były mniej uciążliwe. Wystarczy odpowiednio zorganizować strefę przewijania. Przewijak powinien znajdować się w okolicy łóżeczka, obok komody z ubrankami i pieluszkami. Obok należy ustawić szczelny kosz na zużyte pieluszki Korbell. Wyjątkowe nowoczesne pojemniki na zużyte pieluszki z pewnością okażą się bardzo dużym ułatwieniem przy przewijaniu maluszka, ale także pozwolą na utrzymanie higienicznej czystości. Kosze Korbell są bowiem łatwe w obsłudze, wystarczy nogą nacisnąć specjalny pedał a następnie wrzucić brudną pieluszkę. Wielostopniowy system uszczelniający pozwoli na wyizolowanie brzydkich zapachów i bakterii. Pojemniki na pieluchy Korbell są ekologiczne i posiadają ekonomiczny system wymiany wkładów. Dzięki gustownej gamie kolorów można idealnie dobrać kolor kosza na pieluchy do aranżacji pokoju maluszka. Oryginalne kosze Korbell kupisz w sklepach partnerskich Korbell

Image